Plak Koleksiyonu Yapacaklar İçin 5 Tavsiye
Plak Koleksiyonu Yapacaklar İçin 5 Tavsiye
Plak koleksiyonu yapmak isteyenler için öneriler.

Plaklar günümüzde müzik dinlemek için eski bir teknoloji olarak kalsa da hala meraklıları olan ve koleksiyon değeri bulunan ürünlerdir. Dijital pikapların ve yeni baskı plakların tekrar üretilmeye ve zincir marketlerde satılmaya başlaması ile bu sektörün ilgilileri artmış durumda. Eğer siz de bir plak koleksiyoneri olmak istiyorsanız başlangıç için aşağıda yer alan ipuçları işinize yarayabilir.

1- Gördüğünüz her plağı almaya çalışmayın.

Koleksiyonerlik temelinde bir şeyleri toplama ve biriktirmeyi içermesine rağmen, gördüğünüz her plağı almanız koleksiyonunuzun değerini düşürecektir. Koleksiyon değeri olan her eşyada olduğu gibi plakların da gerek kapakları ve gerek kendilerinin bir kondisyon değeri vardır. Plakların veya kapaklarının kondisyonlarını genellikle hasarlı veya çizik olup olmamaları, yırtık vs. bulunup bulunmaması, dinlerken plağınızın atlama veya takılma yapıp yapmaması gibi bir çok faktör etkilemektedir. En değerli plak, doğal olarak kondisyonu en yüksek plaktır. Plaklarınızı satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli faktörlerden ilki kondisyondur.

2- Aman yeni basım plaklara dikkat !

Koleksiyon değeri olan plaklar doğal olarak eski dönem basım plaklardır. Plakların, günümüzde tekrar popülerliğe ulaşmasıyla birlikte eski dönem baskı plakların bire bir aynı görünümlü yeni baskıları da üretilmeye başlanmıştır. Eski zannederek alacağınız yeni baskı bir plağın bir koleksiyon değeri olmayacaktır. Bu sebeple koleksiyonunuza katmak istediğiniz plağın dönem baskı mı yoksa yeni baskı mı olduğunu iyice araştırmanız gerekmektedir.

3- Plakların basıldığı ülkeler önemlidir.

Aynı plak, aynı şarkılar ve aynı sanatçı olmasına rağmen plağın hangi ülkede basıldığı değerini etkileyen faktörlerden biridir. Örneğin; bir sanatçının plağının Almanya baskısı, Türkiye baskısından daha değerli olabilir. Bu sebeple koleksiyonunuza katmak için aldığınız plağın basıldığı ülke de önemli bir faktördür.

4- Plak firmaları.

Eski dönemde basılan plakların basım ve yayım işlerini üstlenen firmalar vardır. Bu firmalardan bazıları kıymetliyken bazıları pek talep görmez. Plaklarınızı seçerken basım firmalarına da dikkat etmekte fayda var. 

5- Plaklarınızı iyi muhafaza edin.

Plaklar yapısı gereği hassas ürünlerdir. Plağınızda oluşacak en küçük hasar dahi müziğin ses kalitesinin bozulmasına, plağın çalarken atlama veya takılma yapmasına sebep olabilir. Bu sebeple plaklarınızı saklarken birbirine temas etmemesine ve üst üste durmamasına özen göstermelisiniz. Uzun süre üst üste bekleyen plaklar zamanla yamularak geri dönüşü olmayan hasarlar alabilir. Plaklarınızı dışında kabı olmadan muhafaza etmemeniz gerektiğini de söylememize gerek yok sanırım :)

Benim ben, patiayak...

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorum Yap

https://kimoo.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!