Aracınızın Kar Altında Kalması Araca Zarar Verir mi?
Aracınızın Kar Altında Kalması Araca Zarar Verir mi?
Kış aylarında araçların üzerinde biriken karlar araca zarar veriyor mu ?

☃❄

Kış aylarında yoğun kar yağışı nedeniyle karlar altında kalan aracınız kendini nasıl hissediyor ?

Bir sabah uyandınız, pencereden dışarıya baktığınızda her yerin beyazlarla kaplı olduğunu gördünüz. Güzel bir kahvaltının ardından işe gitmek için evden çıkıp aracınıza gittiniz ve aracınızın karlarla örtülü olduğunu gördünüz.

Peki böyle bir anda aracınızla ilgili bilmeniz gerekenler neler?

Aracınızı o halde bırakır ve karlar kalkana kadar araç kar altında kalırsa aracınız bu durumdan nasıl etkilenir hiç düşündünüz mü ?

  • Eğer aracınızı trafiğe çıkarmadan olduğu yerde bıracaksanız bilmeniz gerekenler;

Aracınızın üzerini temizlememeniz aracınızla ilgili herhangi bir olumsuz etkiye sebep olmayacaktır. Fakat aracınızın üzerini temizlemek isterseniz kar yüzeyini boyanın üzerinden tamamen kaldırmamanız aracınızın boyasını korumanıza faydalı olacaktır. Bir sonraki maddede sebebini açıklayacağız.

  • Kar altında uzun süre bekleyen aracın boyası bu durumdan nasıl etkilenir ?

Karın boyaya zarar vermesi durumu genellikle temizleme esnasında gerçekleşir. Bu noktada aracın üzerindeki karların doğru bir şekilde temizlenmesi çok önemlidir, çünkü; karın içerisinde çoğu zaman kir partikülleri bulunabilir ve bu partiküller sürtünme ile birlikte boyaya zarar verebilir. Eğer aracınızını karlı havalarda kullanmak zorunda kalırsanız, karları temizleme aşamasında ince bir tabakayı aracın üzerinde bırakacak şekilde temizlemeniz ve kalan tabakanın yolda aracın ısınmasıyla temizlenmesini beklemeniz aracınızın boyası için daha sağlıklı olacaktır.

  • Kapı kilitleri ve cam silecekleri kardan nasıl etkilenir ?

Sıcaklığın 0 derecinin altına düşmesiyle kilitler ve cam silecekleri de bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Donan kilitleri sıcak su dökerek v.b. şekillerde açmaya çalışmak kısa vadede çözüme ulaştırsa da uzun vadede aracınıza ve kilit aksamınıza zararlı olabilir. Bunun yerine soğuk havalarda özellikle 0'ın altına düşen derecelerde aracınızın kilidini donmadan önce yağlamak belli bir dereceye kadar donmasını engeller. Silecekleri ise, kaldırmak ya da altına gazete kağıdı v.b materyal sıkıştırmak, sileceklerin donarak cam yüzeyine yapışmasını engelleyecektir.

  • Kış lastikleri kaç dereceye kadar görevini sağlıklı yerine getirebilir ?

Kışın aracınızla ulaşım sağlamak zorunda kaldığınız zamanlar olduğu için kış ayları başlangıcında aracınızın yazık lastiklerini söküp, yerine kışlık lastiklerinizi takmış olabilirsiniz. Kış lastikleri karlı ve yağmurlu zeminlerde yol tutuşunu artırmak üzere tasarlanmış olmalarına rağmen -10 derecenin altındaki sıcaklıklarda tamamen sertleşerek görevini tam anlamıyla yerine getiremeyebilir. Bu sebeple kış aylarında kış lastiği de olsa 0'ın altındaki derecelerde temkinli kullanmak can ve mal sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

  • Yakıt ve yakıt sistemi bu kış aylarından nasıl etkilenir ?

Benzinli araç kullananlar kış aylarında, dizel araç kullanıcılarına göre daha avantajlı diyebiliriz. Çünkü, benzinli araç kullanıcıları kış aylarında pek fazla problem yaşamazken, dizel araç kullanıcıları mazotun -10'un altındaki sıcaklıklarda donmaya başlaması nedeniyle problemler yaşayabiliyorlar. Bu problemlerin başında mazotun katılaşmaya başlayarak aracın yakıt filtresini tıkaması geliyor. Bu sebeple, akaryakıt üreticileri kış ayları başlangıcında mazota donmasını engelleyecek maddeler koyarak yakıtın -20 dereceye kadar donmasını engelleyebiliyor. 

  • 0'ın altındaki derecelerde en büyük riski Triger Kayışı taşıyor.

Triger kayışı motorun ana hareketini sağlayan ve kopması halinde çok ağır masraflar açabilen bir parçadır. Kış aylarında soğuk havanın etkisiyle iyice sertleşen bu kayış, soğuk nedeniyle esnekliğini kaybettiği için çatlayabiliyor, ya da yıpranmış durumdaysa kolaylıkla kopabiliyor. Triger kayışının düzenli olarak kontrol edilmesi ve zamanı gelince değiştirilmesi motor için çok önemlidir.

  • Cam ve kapı fitilleri donar mı ?

Kış aylarında gündüz nemlenen ve yağış alan cam ve kapı fitillerinin geceleri 0'ın altına düşen hava koşullarında donması, sabah aracınızı çalıştırmadan önce kapınızı ve camınızı açmaya çalıştığınızda yüzeylerin birbirine yapışmasına sebep olabilir. Bu sebeple kapı ve cam fitilleriniz aşınabilir. Bu durumla karşılaşmamak adına kapı ve cam fitillerinizin bakımları için kullanılan malzemelerden faydalanabilirsiniz. Vazelin sürmek bir nebze işe yarayabilir :)

Özetle; 

Soğuk havalar otomobillerin çalışma şeklini etkiler. Aracınıza bindiğiniz zaman, normal şartlarda duymadığınız "tıkırtılar" , "gıcırtılar" duyabilirsiniz. Bu anormal sesler sizi korkutmasın, fakat yine de kış aylarında otomobilinize normalde davrandığınızdan daha hassas davranmanız otomobilinizin de size daha hassas davranmasını sağlayabilir. Güvenli sürüşler dileriz...

 

Siz kış aylarında aracınızın bakımlarını düzenli yaptırıyor musunuz ?

Siz kış aylarında aracınızın bakımlarını düzenli yaptırıyor musunuz ?
Benim ben, patiayak...

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorum Yap

https://kimoo.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!